Jdi na obsah Jdi na menu
 


 ELINOR ORSI DONNEVARA

  (moje královna)

 

 I. ZÁKLADNÍ ÚDAJEviii_10.jpg 

pohlaví: fena
datum narození: 2. 5. 2001
výška: 62 cm
váha: 40 kg
DKK: 0/0 (HD A)
srst: krátká

 

 

 

 

 

 

 

II. RODOKMEN

matka:         Iwanga Simargl Sambadi CS
  61 cm, DKK 0/0, krátká srst
  výstavy: veterán šampion ČR, šampion ČR, klubový šampion, 2x BOB, mnohokrát CAC, BIS veterán na MVP Mladá Boleslav 2007
   
otec: Basko Fillův dvůr
  66 cm, DKK 0/0, krátká - středně dlouhá srst
  výstavy: junior šampion ČR, šampion ČR, klubový šampion, 7x BOB, mnohokrát CAC

Orsi pochází z 8 sourozenců, informace mám však jen o třech z nich. V Estonsku žije výstavně velmi úspěšná dlouhosrstá sestra Erodiké Thalia (šampion Lotyšska, Litvy, Estonska, Běloruska, Ruska; DKK 1/1, matka 4 vrhů). V Čechách byl uchovněn bratr Enrico Bennett (junior šampion Slovenska, šampion Slovenska, klubový šampion; DKK 0/0, otec 2 vrhů), který však již bohužel není mezi námi. Výstavně nejúspěšnější je bezpochyby bratr Edgar (evropský vítěz 2003, vítěz stř. a vých. Evropy 2004, český a slovenský junior šampion, český a slovenský šampion, klubový šampion, Missák 2002 a 2003; DKK 1/1).

Za zmínku však stojí i Orsiny rodiče, oba mimořádní jedinci. Maminka Simara porážela pravidelně ve výstavních kruzích i mnohem mladší soupeřky. Až do svého odchodu v téměř 14,5 letech byla plná zdraví a temperamentu a její věk by jí sotva kdo hádal. Své dceři dala do vínku především dokonalý pigment a fantastickou mechaniku pohybu.

Otec Basko, to je megastar českého chovu a silně pochybuji, že jej někdy z tohoto postu někdo sesadí. Basko byl mimořádný pes ve všech ohledech a je to znát i na jeho četných potomcích. Orsi po něm mj. zdědila ojedinělou stavbu těla a mohutnou hlavu. Basko již bohužel také není mezi námi, zemřel v 9ti letech na selhání ledvin. 

orsi2.jpg

III. VZHLED

Velmi dobře stavěná fena, s výraznou, hezkou hlavou, výborná pigmentace, korektní oko i ucho, mohutná kostra i osvalení, výborně úhlená, pěkný krk, korektní hřbet i ocas, výborný pohyb (převzato z výstavních posudků).

Pigment: celoročně černý čenich, černé pysky, velmi tmavé oko, šedá kůže, světlé drápky (3 jsou černé)

Chrup: nůžkový skus, plnochrupá 

orsi1.jpg

IV. POVAHA

Poslušná a za každé situace "použitelná" fenka. Zvládá bravurně jízdu autem a nemá reakci na střelbu.

Orsi je mimořádně temperamentní, rychlá a hbitáorsi3.jpg fena, nade vše zbožňující pohyb. Z každého jejího kroku vyzařuje radost ze života, neskutečná elegance a lehkost. I při chůzi se doslova vznáší, v běhu při plné rychlosti se málem ani nedotýká země. Na druhou stranu učiněný ledoborec u věcí, které nedosahují jejího prahu vnímání (květiny na záhonech, pruty rybářů čekajících na záběr).

Orsi miluje dovádění ve vodě a aportování, nejšťastnější je při kombinaci obojího. Elánu, s jakým nosí klacky z řeky, se vyrovná snad jen její chuť k jídlu, v jakoukoli hodinu a v jakémkoli množství.

Ve vztahu ke své rodině je velmi milá a kontaktní. Také k Sabarovi je mimořádně přátelská a hravá a velmi záhy se rovněž vžila do role neohrožené ochránkyně Micčiných práv při konfrontaci s jinými kočičími exempláři, sem tam se vyskytnuvšími na našem pozemku. Stejně tak pohotově adoptovala i Matýska a co se týče Ciry, proměnila se prakticky okamžitě v její náhradní matku a učí ji vysloveně samé životně důležité věci: jak kousat Sabara do nožiček, jak šlapat kočičkám za krk (tak, aby přežily), jak regulovat stav kočičí populace v okolí (naštěstí jen pouštěním hrůzy), jak a v jakou dobu se nejlépe umístit v rámci kuchyně, aby vždycky něco dobrého "spadlo" atd.

Ve vztahu k cizím lidem je Orsi spíše zdrženlivá. Není to vyloženě vítací typ a nekompromisně se vzdaluje, má-li pocit, že už bylo družby dost. Zřejmě ze zásady na lidi neštěká a naprosto odmítá vyhýbat se chodcům a cyklistům. Také ráda a hlasitě hlídá, nejvíce ji je ale většinou slyšet, když se nic neděje.:-)

Ve vztahu k ostatním psům doslova ignorant, není-li zbytí, seznámí se, ale žádné velké hry nelze očekávat. Ve vztahu ke zbývající části fauny mimořádně pozorná a bohužel i vytrvalá pronásledovatelka.

 

V. VÝSTAVY, ZKOUŠKY

Výstavy:

Klubová výstava 2006 VD (neukázala zuby)
NVP Praha 2005 V1, CAC
NVP Brno 2005 V2, res. CAC
Klubová výstava 2005 V3
MVP Brno 2004 V4
Klubová výstava 2003 V

Zkoušky:

ZZO (zkouška základní ovladatelnosti) 49 b., prospěla výborně                     .

orsi4.jpg

 VI. PÁR SLOV PANIČKY ...

Orsi jsem zaregistrovala poprvé v době, kdy k nám měl přijít maličký Sabar. Tehdy čtyřletá fenka poprvé měnila domov a z toho, co vím, byla tato změna bolestivá jak pro ni, tak i pro původní majitelku. A tak, když jsem se ani ne o rok později dozvěděla, že je znovu na prodej, neváhala jsem už ani okamžik. Vůbec jsem neuvažovala nad tím, že je to chovná fena, dospělé zvíře s minulostí, kterou nejspíš nikdy pořádně nepoznám. Rozhodla jsem se srdcem a dnes, téměř 5 let poté, zodpovědně prohlašuji, že své volby nelituji.

Příchod Orsi, který se datuje 14. 7. 2006, jsem brala nejen jako pomoc pro ni, ale také jako jednu z posledních cest ke stabilizaci Sabarovy povahy. Věřila jsem, že se sice jakožto správná fena Sabarovi podřídí, ale že ho přesto naučí řadu praktický věcí, mimo jiné i to, že příchozí návštěvy není třeba hned vyděsit k smrti. S odstupem doby připouštím, že k jistému vzájemnému předání vzorců chování skutečně došlo - nicméně nejsem si tak zcela jistá, že zrovna těch žádoucích.:-))

Orsi ale naučila spoustu nového i mně. Pominu-li tedy fakt, že až doposavad jsem měla zkušenosti pouze se psy a tak např. příchod prvního hárání zbavil pigmentu hezkou řádku mých vlasů, předvedla mi Orsi i jiné mně do té doby téměř imaginární věci. Ukázala mi např., co to je opravdová vděčnost za pohlazení, za to, že každý den ve stejnou dobu dostává svoji baštu, o kterou se nemusí s nikým dělit, za to, že jí hodím klacek i poté, co jsem předtím odhodila dalších 20 jiných. Ukázala mi, co to znamená opravdová radost ze života a jak vypadá "obyčejné" psí štěstí. Ukázala mi, co to je psí láska.

Toto poznání ale trvalo nějakou dobu, po kterou jsme usilovně budovaly nynější pevný a důvěrný vztah. Zpočátku to však vypadalo poněkud jinak. Orsi sice byla velmi milá, ale obejmout ji kolem krku znamenalo riskovat "jednu výchovnou". Vlastním očím jsem rovněž nevěřila, když se po úplně banálním prohřešku přede mnou strachy rozklepala a celá vystresovaná se málem zapustila do dlažby. Nejvíce mě ale překvapovala ve chvíli, kdy k nám někdo přijel autem - to se de facto zabarikádovala v boudě a odmítala komunikovat, dokud dotyčný zase neodjel.

Naopak velmi mile na mě Orsi zapůsobila nejen svým vyrovnaným a elegantním vystupováním na veřejnosti, ale také poslušností (jejíž výklad si bohužel postupem doby poněkud upravila k obrazu svému). Získala si mě rovněž neskrývanou radostí ze života a neskutečným nadšením pro hry, ale i neuvěřitelným temperamentem a vytrvalostí, v níž se jí Sabar nemůže ani rovnat.

Orsi je ztělesněním všech snů páníčků, marně se snažících přimět svého psa k aportování. Doslova zbožňuje cokoli, co je schopno vyvinout pohyb po letové dráze a je úplně jedno, zda jde o klacek, šišku nebo balónek. Je to moje brankářka a fotbalistka v jednom, dokonalý lapač létajících objektů do výšky cca dvou metrů.

Když jsem k nám Orsi přivezla, věřila jsem, že se mi díky ní splní i sen, který se zdál být se Sabarem nereálný - úspěšná účast na výstavě. Díky její výrazně havarijní povaze a zpočátku také potížím spojeným s háráním jsme však vyjely jen na jedinou takovou akci a musím říci, že to opravdu stálo za to. Samozřejmě v negativním slova smyslu, Orsi mě tehdy pořádně vyškolila. Předloni na jaře jsme ji opět vzali na výstavu, pro změnu v roli diváka, nicméně její "nadšení" z pobytu i jen vně kruhu mě utvrdilo v rozhodnutí ji dále nevystavovat.

Orsi je nádherná fena, po všech stránkách, jaké si jen lze v souvislosti s psí dámou představit. Je nejen mimořádně krásná, ale také úžasně bezprostřední a každým coulem originální. Je povahově úplně jiná než Sabar, ale možná právě proto do naší rodiny zapadla nad očekávání dobře. Když ji vidím, jak je šťastná, vím, že jsem se před třemi lety rozhodla správně. A tak věřím a moc doufám, že také v jejím případě bude také platit ono příslovečné "do třetice všeho dobrého" a že se v nás, svých třetích páníčcích, nikdy nezklame.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Pedigree of Orsi