Jdi na obsah Jdi na menu
 


22. 7. 2018 - Durri složil zkoušku ZZO

Stalo se tak v rámci výcvikového tábora v Lukové u Rudoltic v Čechách, kam vycvikovy-tabor.jpgjsem dosud jezdila pouze s Cirou na tradiční zářijové závody a ráda se sem vždy vracela kvůli super atmosféře i zahraničním účastníkům. Rovněž letošní tábor, na který jsme se s Durrim podívali, měl skladbu přímo mezinárodní, krom Čechů se jej účastnili též Němci, Poláci a Slováci. Bohužel, my si během tábora pocvičili hlavně jízdu vlakem, protože kvůli horšícímu se zdraví Sabara jsme museli dennodenně dojíždět a ne vždy se to vyplatilo (přišli jsme o dva dny výcviku kvůli tomu, že nám v České Třebové ujel přípojný vlak). No nicméně, i tak to byla super zkušenost (Durri si vyzkoušel kousání hned na 4 figuranty a byl přímo u vytržení, co tu mají šupáků:-) a já doufám, že se alespoň s některými lidičkami uvidím zase v září na závodech.

Samotná zkouška byla opět silně muzikální, ale 55 bodů se počítá a tak, když přežil i fotbalový míč ze cviku přivolání za ztížených podmínek, nemůže moji radost nic zkalit.  

30. 6. 2018 - Durri složil zkoušku ZOP

Stejně jako v případě OB-Z, i tuto zkoušku jsme složili na známku velmi dobrá (87 bodů). Hlavní důvod, resp. hlavní bodovou ztrátu, přitom představoval cvik přenášení psa, který jsme víceméně vynechali. Durri sice cizí lidi za standardní situace neřeší, avšak jeho nesení cizí osobou je přece jenom na něj silná káva. A protože smyslem bylo složit zkoušku a nikoli připravit psovi trauma, rozhodla jsem se raději oželet výbornou, než riskovat potenciální problém do budoucna.

23. 6. 2018 - Choceňský obranářský závod, kategorie ZZO

Durri Moravia Traj - 2. místo (57 bodů)chocen.jpg

Tak to vypadá, že ta druhá místa máme nejspíše předplacená, protože se nám díky tomuto závodu podařilo dosáhnout hattricku ve druhých pozicích. Jinak ovšem Durri pojal poslední závod letní části sezóny opět v muzikálním duchu a testoval opravdu velmi důkladně moje nervy. Nebyl však sám - podobný problém měli skoro všichni účastníci, až jsme si my páníčci říkali, co to s těmi našimi drahoušky je. 

V každém případě gratuluji vítězům a děkuji pořadatelům za super organizaci závodu i krásné ceny.

17. 6. 2018 - Jarní závod obedience Č. Třebová - Javorka, kategorie OB-Z

Durri Moravia Traj - 2. místo (279,5 bodu)

Vrh "D" Moravia Traj slaví dnes na den přesně 13 měsíců bytí na tomto světě, což je samo o sobě jistě událost hodná pozornosti, nicméně Durri svým dnešním vystoupením pojistil, že minimálně on zapíše celý tento vrh přímo do dějin kynologické disciplíny zvané obedience. Postaral se o to v části svého vystoupení, věnované obíhání kužele, tedy u cviku, který on z duše nesnáší a také jej při všech trénincích umíněně komentuje a vzteká se u něj. Tentokrát kupodivu vyrazil a oběhl kužel bez komentáře, nicméně na zpáteční cestě si uvědomil svůj omyl - a za notného "kecání" se vrátil zpět na oběžnou dráhu kužele, kde začal doslova rotovat. Paní rozhodčí se smála (a nejen ona, i u obecenstva vyvolalo toto provedení cviku velké ohlasy), paní stewardka nevěřila vlastním očím a já si říkala, co vlastně na tom place dělám, když si můj pes vystačí sám. Nu nicméně, po třech oběhnutích kolem kužele Durri usoudil, že už celému světu zcela jasně a nezpochybnitelně předvedl, že obíhat kužel umí, a vrátil se zpět ke mně. Provedení ostatních cviků už se více blížilo požadavkům zkušebního řádu, a tak v konečném důsledku si Durri i přes tuto komediální vložku vysloužil složení zkoušky OB-Z na známku výborná. A ruku na srdce, vysloužil si nejen obligátní házení balónků a piškoty, ale také párek a 2 rohlíky - ten druhý přímo od kantýny jako bonus právě za neuvěřitelně inovativní vystoupení.

Na tomto místě moc gratuluji Evě Jindrové k vítězství a paní Plškové s fenkou Iris ke třetímu místu a hlavně, ke složení zkoušky OB2 na známku výborná!!!vyhlaseni_ob.jpg9. 6. 2018 - Memoriál J. Křiklavy, kategorie ZZO

Durri Moravia Traj - 2. místo (58 bodů)

​Dnes Durri nastoupil k závodu na svém domovském cvičáku ve Vysokém Mýtě a možná i díky tomu, že v uplynulém týdnu vůbec necvičil a byl pouze v péči páníčků (moje školení a poté nemoc) předvedl své (zatím) maximum. O vítězství nás opět připravily překusy při aportu, neboť vítěz měl stejný počet bodů jako my, ale holt lepší aport. Ale i tak za mě velká spokojenost, protože v těchto vedrech jsme na plac nastupovali v pravé poledne, a to jako úplně poslední poslušnost. Takže smekám před Durrim a hlavně před panem rozhodčím, který v té výhni strávil na place celý den.

myto.jpg2. 6. 2018 - Kostelecký závod, kategorie ZZO

p6020176.jpgDurri Moravia Traj - 3. místo (55 bodů)

Tak máme za sebou s prckem, teda pardon, juniorem (stále si nějak nemůžu zvyknout:-)) další životní premiéru, a sice pódiové umístění. Opět mu předcházelo dlouhé čekání na start, protože jsme nastupovali až jako předposlední, a opět se Durri tvářil, jakože hrozná nuda ten zkušební řád a že on by raději běhal a dělal blbiny... Připravil mi tak horké chvilky zejména při dlouhodobém odložení, kdy se při soupeřově odhození aportu proměnil doslova v žirafu - tj. sice zůstal ležet, ale hlavu zdvihl tak vysoko, že si musel teda pořádně protáhnout krční obratle. :-) No ale uležel a nebýt toho jeho věčného žužlání aportu, který nás stál nakonec jednu pozici (protože druhý v pořadí měl stejně bodů jako my, ale právě lepší aport), mohla být spokojenost ještě větší. Ale - jak podotknul někdo z diváků - Durri je ještě mimino a být třetí z deseti účastníků určitě není žádná ostuda.

​​Závěrem moc děkuji pořadatelům za super zvládnutou organizaci i výborné občerstvení (řízky chválí i Durri).

30. 5. 2018 - Sabar dnes slaví 13. narozeniny!!!p5300151.jpg

Na den přesně před 13 lety se mi kompletně obrátil život naruby, když na svět přišel malý bílý váleček s nožičkama a ocáskem - prostě můj vysněný, doslova vymodlený pes - Sabar. Nejúžasnější, nejkrásnější, ale taky nejmilovanější - prostě první pes může být vždycky jenom jeden. A i když v tomto věku už člověk musí počítat se vším, doufám, že nás čeká ještě spousta společných dnů. 

19. 5. 2018 - Curious Casper, bráška mojí Ciry, složil jako první bílý ovčák ve Finsku stopařskou zkoušku FH2! OBROVSKÁ GRATULACE!!!

17. 5. 2018 - Durri má dnes první narozeniny!!!

Oslava ale proběhne až později, protože slovy chovatelky: Durri slavil už napřed někde potají a přepískl to, takže své narozeniny strávil nejdříve urputným zvracením a poté na veterinární klinice, kde mu nadělili hned dvě injekce. A protože první narozeniny jsou vskutku výjimečná událost, o den později jsme zašli ještě pro jednu. Ale to už byl prcek zase v pohodě - tedy pardon, už žádný prcek, ale oficiální junior!

8. 5. 2018 - O Heřmanův pohár, kategorie OB-Z

Durri Moravia Traj - 6. místo (224 bodů)

Durri svůj první oficiální závod pojal v muzikálním duchu, tj. hned od počátku mi silně drnkal na nervy. První individuální cvik - držení aportu - skončil pro mě zpočátku nepochopitelným vyplivnutím aportu, který sice po dalším povelu znovu zvedl, aby vyběhl přede mě a hodil jím po mě ve stylu: teď házej ty. Takže to byla první nula. Druhá mi byla jasná ještě dříve, než jsme přistoupili hned k následujícímu cviku, a sice ve chvíli, kdy jsem nejen, že aport Durrimu nehodila, ale ještě inkriminovanou činku předala zpět stewardce. Takový - z psího pohledu - nelogický postup samozřejmě nemohl Durri ponechat bez povšimnutí, takže po mém povelu "vpřed", po kterém mělo následovat vyběhnutí do čtverce, sice Durri vyběhl, nicméně ke stewardce pro aport. Protože mu ho nedala a já naopak vydala další povel na přemístění do čtverce, zahájil Durri diskuzi, jež by šla shrnout asi takto: já ti na čtverec kašlu, já chci aport a ona mi ho sebrala! Na další povel už se sice do čtverce - za notného komentování - vydal a ukázkově zalehl, ale i tak byla další nula na světě. Nicméně potom už v mém malém kverulantovi zvítězila jeho lepší polovička a tak krom další diskuze nad tím, zda bude obíhat kužel nebo ne, už byly všechny další cviky hodnoceny známkou výborně. V konečném důsledku tak nemůžu jinak, než být spokojená, protože: 1) Durri byl suverénně nejmladším účastníkem, 2) Durri byl jediný, kdo zažíval závodní premiéru, 3) Durri naprosto neřešil ani lidi ani ostatní psy na place či mimo něj, a konečně 4) navzdory dvěma nulám Durri složil zkoušku OB-Z na známku VELMI DOBŘE!!!​ Vyrovnal se tak mojí Ciře, která tuto zkoušku také složila jako svoji první a taktéž ve věku pouhých 11 měsíců.yesyesyes

29. 4. 2018 - Malá cena Sárovce

Jako Durriho závodní premiéru jsem zvolila "sranda závod", pořádaný naší domovskou ZKO ve Vysokém Mýtě. O tom, že to až zas taková sranda nebyla, svědčí fakt, že třeba stopařská kategorie, které jsme se s Durrim zúčastnili, obnášela podmínky zkoušky FPr1. S ohledem na to jsem počítala s posledním místem, nicméně jsem byla zvědavá, kde se Durri "ztratí" a tak fakt, že se mi ho podařilo "dostrkat" až na konec stopy, mě velmi potěšil. Protože Durri ještě nikdy nešel 300krokovou stopu, a už vůbec ne bez pamlsků. Rovněž první lom a oba úseky, které spojoval, velmi dobré, no a pak už toho měl pesan plné zuby. Ale došel, šikulka!

​To kategorie poslušnostní byla takový pel mel slalomů, polohových cviků, odkládaček a taky obíhaček, k tomu se přidaly překážky typu áčko, kladina, tunel a ještě chůze přes nepříjemný povrch. Tady bych si za normálních okolností velmi věřila, ovšem Durriho pojetí bylo, že to přece má být sranda, takže taky byla - akorát pro přihlížející. Durri je prostě rychlík, a to v kombinaci s jeho stále ještě štěněcí, tj. extrémně hravou povahou, na lepší než předposlední místo nestačilo. 

​Nicméně, v souhrnu jsou dojmy pozitivní, protože jednak dokončení stopy potěšilo, to, že kužely rozmístěné po place (ty viděl Durri poprvé v životě!) vesměs zůstaly tam, kde původně byly (a dokonce celé!!!), taky áčko a tunel prcek zvládl bez obtíží (a to je absolvoval podruhé v životě), navíc z pohledu socializace jsou závody k nezaplacení a tady se to jen potvrdilo, tj. lidi, psy, nic takového Durri neřešil. Takže - bezva akce a příště snad třeba budeme předpředposlední. laugh

27. 4. 2018 - dnes odešla za Duhový most fenečka Princess Pyry AKBO-Parchovany, maminka mojí Ciry. Přitom před pár dny oslavila své 12. narozeniny. Pyry byla naprosto výjimečná fena, která vynikala na kynologickém poli a s přehledem porážela tradiční pracovní plemena - ostatně toto po ní zdědila i moje "malá Rakušanka". Já osobně jsem se s ní setkala jen jednou, ale i tak na mě udělala obrovský a hlavně pozitivní dojem. Na takovouto fenku se prostě nedá zapomenout...

21. 4. 2018 - dnes jsme s Cirou a Durrim absolvovali tradiční pochod ke Dni Země. Trasu 15 km zvládli oba naprosto bravurně, v nejtěžším kopci jsme všechny suverénně předešli a já si během cesty začala vyčítat, že jsem prcka nevzala už na březnový dogtrekking, protože to bychom byli bývali v cíli určitě min. o hodinu dřív. Pro ty, kdo nepochopili - Durri je sice pes, ale táhne jak kůň. A to navzdory šílenému vedru, díky kterému oba absolvovali letošní koupací premiéru (a to dokonce 2x, protože po té první vypadala Cira jak Jožin z bažin). ​Což je fakt paradox, protože při loňském pochodu jsem měla na sobě zimní bundu a Cira pláštěnku...

16. 4. 2018 - jarní počasí přímo vybízí k výšlapům do přírody a my samozřejmě nemůžeme dělat, že jsme slepí a hluší - a tak výletujeme jak o život. ​ Minulý týden Čertův dub, nyní rybník Chobot a o víkendu nás čeká tradiční pochod ke dni Země v Chocni.

novinky.jpg1. 4. 2018 - Durri úspěšně absolvoval svod mladých

Ač je dnes onen pověstný apríl, žádná sranda tato akce nebyla. Když pominu skutečnost, že jsme při cestě tam opět zabloudili (ještě jednou a už si snad vážně pořídím tu navigaci), nemůžu už nezmínit velmi chladné a hlavně větrné počasí, které už snad mohl "vylepšit" jenom déšť (ale na ten díky bohu nedošlo), k tomu nekonečné čekání ve frontě na prohlídku zubů a pak na posouzení v kruhu... Durri, coby značně hyperaktivní jedinec, nesl bezdůvodné postávání jen velice těžce a jistě si dnešní den zapíše do svého diáře černým písmem, neboť nejen, že přišel na řadu jako úplně poslední, ale ještě jsme (konečně) do auta přidělali mříž a on tak nemohl trávit volné chvíle hopsáním z kufru na zadní sedadla (což je přece děsná sranda, že). Ale jinak musím konstatovat, že výsledné dojmy jsou jen pozitivní, protože nejen, že se prcek "otrkal", ale také se viděl se svojí lidskou i psí mamkou (lidská k němu projevovala mnohem více lásky a něhy), také s tetou Stejsí a sestřičkou Ronou (obě ho chtěly svorně zahryznout) a bráškou Nirem, který paradoxně coby chlap zaujal ke svému bratrovi mnohem vstřícnější postoj a oba se svorně a okamžitě zkamarádili. Mimochodem, právě mezi Durrim a Nirem jsme si před devíti měsíci vybírali, takže pro nás bylo úžasné vidět Nira zase naživo a musím říci, že jsme z něj byli vážně nadšení. No a protože i samotné posouzení nakonec nedopadlo nejhůř, protože i posuzující usoudili (shodně jako já), že je prcek ještě ve vývinu a bude se teprve dotvářet, tak musíme být s dneškem spokojení. Jediné, co mě opravdu mrzí, byl přístup jedné paní chovatelky, která v nekonečné frontě na kontrolu zubů v rámci shromažďování svých "oveček" bez slůvka omluvy přetahovala své odchovy ze zadních pozic na přední - myslím, že toto nebylo vůbec fér, tím spíše s ohledem na počasí. Na druhou stranu smekám před posuzujícími, kteří v té ukrutné zimě strávili téměř celý den a stále zůstali pozitivně naladění.

31. 3. 2018 - Speciální výstava Dětřichov

DE NIRO Moravia Traj (bráška Durriho) - VD2

URRI Acabo Czech (taťka Durriho) - V1

TARA CHELSEY Donnevara (mamka Durriho) - V1, CAC, vítěz speciální výstavy, BOB

Zase po delší době výstava, kde známka VD jen lítala vzduchem, proto bráška vůbec nemusí smutnit, že dopadla i na něj. O to více hrdí jsme na Durriho rodiče, zejména na mamku, která po loňské klubové výstavě opanovala i letošní speciální výstavu. Leni, obrovská gratulace!!! A samozřejmě zdravíme i taťku do České Třebové a brášku na Moravu!

24. 3. 2018 - Dogtrekking "Po stopách Toulovce"

Okurková sezóna u nás pozvolna končí a konečně se začíná dít i něco, co stojí za zaznamenání na těchto stránkách. Jako první vybočila z bran všednosti Cira, která se v sobotu s mojí maličkostí zúčastnila svého prvního dogtrekkingu. Kvůli jejímu onemocnění páteře jsme vyrazily jen na štěněcí trasu, dlouhou cca 23 km a dobře jsme udělaly, protože problémy se zády se zhruba v půli trasy objevily - díky bohu ne u Ciry, ale u mě, neboť těžký batoh (s povinnou výbavou) společně se zvlněným terénem mi naplno ukázaly, jak mizerně na tom se svou fyzičkou jsem. Ale to hlavní - do cíle jsme došly za 4,5 hodiny, a to jsem po cestě fotila, poskytovala rozhovory domorodcům (Cira se i v 7 letech stále líbí) a taky se 2x ztratila ...  Popravdě, pro mě bylo největším vítězstvím už to, že jsme vůbec našly start (už jsem pochopila, na co si lidi pořizují do auta navigaci) a že byla Cira z procházky nadšená. A hlavně - zdravotně ji zvládla v naprosté pohodě, což potvrdil i následující den, kdy chtěla vyrazit znovu.

Tento dogtrekking mi také umožnil prohlédnout si zatím asi dva největší stromy, co jsem kdy viděla, viz foto níže:

dogtrekking.jpg

3.-4. 2. 2018 - MVP Brno, třída dorostu

DE NIRO Moravia Traj - VN 1, VN2

Další gratulace našemu chlupatému bráškovi!!!

13. 1. 2018 - NVP (Hanácká) Brno, třída dorostu

DE NIRO Moravia Traj - VN1

Moc gratulujeme bráškovi ke skvělé výstavní premiéře a přejeme hodně dalších úspěchů!

1. 1. 2018 - jarní počasí zve k vycházkám a tak jsme ani my neodolali a s Cirou a Durrim vyrazili na výšlap k Čertovu dubu. Zhruba 10km trasu jsme zvládli za hodinu a tři čtvrtě, a to jsme rozhodně nikam nespěchali, kochali se, čuchali, fotili (rozpis, kdo se jaké činnosti věnoval, snad není nutný:-)), no zkrátka prováděli vše, co má plnohodnotná procházka zahrnovat. Durri je stejný aktivista jako kdysi Cira a tak moc doufám, že se konečně dočkám a získám v prckovi parťáka na dogtrekking.

2018_01_01_1.jpg

 A samozřejmě, novinky z roku 2017 byly přesunuty do archívu.