Jdi na obsah Jdi na menu
 


  IDEFIX SABAR OF KIM'S DREAM

(můj nejlepší přítel)

 

I. ZÁKLADNÍ ÚDAJEsabi_hlava.jpg

pohlaví: pes
datum narození: 30. 5. 2005
výška: 64 cm
váha: 45 kg
DKK: 2/2 (HD C)
srst: krátká-střední

 

II. RODOKMEN

matka: Contesa Žukovská zahrada
  59 cm, DKK 0/0, krátká srst
  výstavy: výborná, vítězka třídy
   
otec: Asterix Star z Ranče Montara
  64,5 cm, DKK 1/1, krátká srst
  výstavy: Klubový vítěz, Národní vítěz, CAC, r. CAC

Sabar pochází z 8 sourozenců: 6 sestřiček žije v Čechách, bratr Indiana odcestoval až do Izraele. Sestra Izzy je dlouhosrstá, ostatní sourozenci krátkosrstí. Výstavně nejúspěšnější je sestra Imogen Sissi (český šampion, BOB, Národní vítěz, 5x CAC), která byla v březnu 2007 uchovněna s DKK 1/1 a odchovala celkem čtyři vrhy štěňátek.

RTG vyšetření dysplazie kyčelních kloubů podstoupila také sestra Iris (na výstavách výborná), která byla v říjnu 2008 uchovněna s výsledkem DKK 2/2 a v roce 2010 odchovala svá jediná štěňátka.

Co se týče Sabarových rodičů, dá se říci, že je Sabar vcelku zdařilou kombinací obou. Z mamky Tesi má hlavně tvar hlavy (krom uší, ty jsou po tátovi) a nezdolný temperament, po taťkovi zdědil vynikající stavbu těla. Za zmínku jistě stojí, že maminka Tesi patří ke třem fenám v celé ČR, které mají negativní dysplazii kyčelního kloubu v celém rodokmenu (druhou je naše Orsi). Je to velmi milá a temperamentní fenka, která si bez problémů bude hrát i s cizími lidmi, ale až poté, co si na ně pořádně zaštěká, neb s velkou radostí a chutí hlídá.

Sabarův otec Asty tak trochu doplatil na svého bratra Akima, který nejen, že je výstavně malinko úspěšnější, ale především má složenou zkoušku IPO3 a honosí se i titulem mistr světa BŠO. Přesto byla Astyho devizou přátelská povaha, která Akimovi vůči cizím tak trochu schází. Bohužel, Asty už není mezi námi, ve věku 6,5 roku prohrál svůj boj s rakovinou. 

Obrazek

III. VZHLED

Obdélníkový rámec, správně modelovaná hlava, výborná pigmentace, správný krk, nepatrně měkčí hřbet, výrazné předhrudí, prostorný hrudník, výborná záď, korektní ocas, korektní úhlení končetin i pohyb. (převzato z výstavních posudků)

Pigment: celoročně černý čenich, černé pysky, středně hnědé oko, světlé drápky

Chrup: nůžkový skus, chybí LHP1 (standard povoluje chybění 2x P1)

Obrazek 

IV. POVAHA

Veselý, velmi temperamentní a hravý pes. Miluje procházky, rád cestuje autem i vlakem a až do Silvestra 2007 jsem mohla tvrdit, že se nebojí bouřky ani výstřelů. Bohužel díky jednomu inteligenčně mimořádně vyspělému spoluobčanovi, který po něm hodil petardou, se ale v jediné vteřině toto radikálně změnilo. S petardami bojujeme horko těžko, ale strach z bouřek opouští Sabara bezprostředně poté, co ulehne v mém pokoji pod otevřené okno.:-)

Sabar je jinak neskutečný komediant a mimik, výrazem své psí tvářičky doslova mluví. Kdyby se uděloval psí Oskar, nevím o nikom, kdo by si jej zasloužil víc.

Ve vztahu ke své smečce je pesan mimořádně oddaný, věrný a velmi závislý na svých páníčcích.

Ve vztahu k cizím lidem silně rezervovaný: ve většině případů kolemjdoucí ignoruje, výjimečně se po někom otočí či projeví zájem o bližší průzkum dotyčného. V každém případě se důsledně vyhýbá jakémukoli fyzickému kontaktu s kýmkoli mimo smečku, a to i za cenu "pouštění hrůzy". Pokud však nabyde dojmu, že někdo ohrožuje členy smečky, a to vč. Micky, stává se velmi nekompromisním ochráncem. Proto také považuje za svoji povinnost být s námi co nejčastěji a velmi důkladně prověřuje každou novou věc, která by mohla mít vliv na bezpečnost pánečků.

Ve vztahu k ostatním psům zpočátku obezřetný, ale projeví-li protějšek zájem o hru, nemůže získat lepšího kamaráda. Je naprosto bezproblémový k fenám a neústupný ochránce týraných či lidmi ohrožovaných psích kolegů. Také s ostatními zvířaty je kamarád; pokud však před ním utíkají, má občas tendence je učit slušnému chování.

Obrazek

 

V. VÝSTAVY, ZKOUŠKY, ZÁVODY

Výstavy:

Krajská výstava 2008, H. Králové V1, Vítěz třídy, Krajský vítěz
Speciální výstava 2008, Svojanov VD 1
Národní výstava 2008, Olomouc VD 2 (nedisciplinovanost)
Klubová výstava 2007, Č. Skalice V1, CAC

Zkoušky:

BH (zkouška doprovodného psa) 49 bodů, obstál
ZZO (zkouška základní ovladatelnosti) 42 bodů, prospěl                  
ZOP (zkouška ovladatelnosti psa) 92 bodů                         

Závody:

září 2009 Speciál Javorka, ZKO Javorka Č.Třeb. 45 bodů (60) 4. místo
červen 2009 Choceňský závod, ZKO Choceň 49 bodů (60) 9. místo
květen 2009 Ústecký pohár, ZKO Ústí n. Orlicí 45 bodů (60) 15.místo
květen 2008 Ústecký pohár, ZKO Ústí n. Orlicí 40 bodů (60) 19.místo
duben 2008 Pohár Glaser, ZKO Javorka Č.Třebová 30 bodů (60) 27.místo

Obrazek

VI. PÁR SLOV PANIČKY ...

Sabar je můj první, doslova vymodlený pes. Po 26 letech snění a toužení vtrhnul do mého života jako bílý chlupatý medvídek a v jediné minutě ho obrátil vzhůru nohama. Všechna moudra vyčtená z odborné literatury či všechny rady známých-pejskařů se ukázaly jako liché vedle tohoto psíka, který v 8 týdnech neohroženě čelil kamionům a vlakům, aby po spatření kohokoli v okruhu 100 m bral zděšeně do zaječích. Psíka, který se prostě rozhodl mi ukázat, jak nevyzpytatelný, ale také krásný může být život, v němž nic není takové, jak čekáte.

Z maličkého, ani ne 7kg psího miminka, vyrostl postupem doby statný hafan. Stejně, jako za tu dobu neztratil nic ze své krásy, nedošla velkých změn bohužel ani jeho povaha. Byť svůj boj nevzdávám, je mi jasné, že Sabar nikdy nebude ten přátelský a neagresivní pes, jak bělouše popisuje standard. Přestože do agresivity má naštěstí jeho chování nekonečně daleko, už jsem jej viděla i tak naštvaného, že být v tu chvíli odrazem v jeho blesky sršících očích, asi bych velmi vážně zauvažovala o dobrovolném odchodu z tohoto světa. Při jeho pojetí obrany své smečky a svého území je prostě opravdu lépe se mu raději vyhnout.

Na druhou stranu Sabar není v žádném případě konfliktní typ, právě naopak. Je velmi zvídavý a rád objevuje nové věci. Jeho přirozená zvýšená obezřetnost spolu s jeho tělesnou konstitucí však budí v některých lidech dojem, že ten podezíravý pohled má jediný cíl: zjistit, zda bude lepší zakousnout se do nich zleva či zprava. Naštěstí na světě existují mnohem zajímavější objekty než jsou lidé, a tak dnes už Sabar kolemjdoucím nevěnuje prakticky žádnou pozornost. Že by to ale platilo také naopak, to bohužel říci nelze. Spoluobčanů, kteří by si ho rádi pohladili bez mého vědomí, je stále dost.

Jak už jsem naznačila, je Sabar takový můj vědátor. Nejen, že se zajímá o vše nové, ale vzhledem ke svému vyloženě technickému zaměření velmi rád odhaluje podstatu věci. Z toho plyne, že nejlepší hračkou je pro něj krabice z tvrdého papíru - bude ji systematicky cupovat tak dlouho, dokud z ní nebude kupa stejně velkých kousíčků. S nemenším zaujetím rovněž vyrábí stejně velké třísky ze smetáků či jiných dřevěných a většinou v domácnosti nezbytných předmětů. Je také mimořádně spořivý, takže spousta našich věcí je už beznadějně ukryta na nejrůznějších místech naší zahrady, nejspíš na horší časy. A konečně projevuje bezmezné nadšení pro jakoukoli aktivitu, kterou se my páníčci rozhodneme provádět, přičemž vždy musí být v centru dění.

Právě jeho snaha být neustále s námi a na výsluní pozornosti mě dovedla k přesvědčení, že ve smečce nesnese žádné další zvířátko. Opak byl však pravdou. Nejprve, ve svých 6 měsících, nekompromisně adoptoval maličké kotě (naši Micku), o 8 měsíců později potom přijal do rodiny dospělou fenu (naši Orsi). Obojí se odehrálo velmi spontánně a velkoryse, obě dámy se těší jeho ochraně a jako důkaz přízně mohu např. uvést, že smějí vlézt Sabarovi i do misky s granulemi, aniž by se se zlou potázaly.

Když jsem si Sabara pořizovala, moc jsem se těšila na vystavování a také doufala v jeho uchovnění. Jediný maličký stávkující zoubek mě však z těchto snů velmi záhy probudil. I když nám nakonec brány výstav nezůstaly uzavřeny a Sabar se zatím v kruhu vždy velmi líbil (byť na známkách to není moc vidět, ach ta jeho povaha!), nepovažuji sbírání pohárů za svůj celoživotní cíl a upřímně, mám mnohem větší radost z výborného předvedení než z prvního místa.

Ačkoli tedy Sabar nemůže být chovný kvůli chybějícímu zubu, přestože se nemůže  účastnit dogtrekkingu (mého velkého snu) kvůli lehké dysplazii a i když povahově je o 1000 % jiný, než jakého jsem čekala, přesto jsem však nikdy ani na okamžik nezauvažovala o tom, že bych ho prodala méně ambiciózním lidem. Když vidím jeho neutuchající radost ze života a štěstí, které z něj přímo sálá ve chvílích, kdy jsme všichni pohromadě, nikdy bych to nemohla udělat. Bezelstná oddanost, kterou mi projevuje, odhodlanost bránit mě třeba proti celému světu až do posledního dechu, ale také nekonečná řada ptákovin, které zatím dokázal vymyslet a často i realizovat, to vše dohromady z něj dělá jedinečné a mimořádné stvoření, které mě připravilo nejen o klid, ale především o srdce. A tak navzdory všemu nedobrému mohu na tomto místě klidně prohlásit, že jsem v Sabarovi získala to nejcennější, co člověk může mít - vynikajícího společníka a prostě toho nejlepšího přítele. 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Pedigree of Sabar