Jdi na obsah Jdi na menu
 


2012

3. 1. 2013

prani_2012.jpg

19. 12. 2012 - představujeme nového člena naší smečky, kočičku Nelly!nelly.jpg

Už dva dny se u nás zabydluje tato bíločerná, zhruba tříměsíční kočička, kterou jsme pojmenovali Nelly. Opět smekám před Sabarem, který díky své touze po roli ochránce všech utiskovaných okamžitě a nekompromisně adoptoval tohle vyhublé, zbité a na kost zmrzlé kotě a nyní již jen bedlivě dohlíží na to, aby mu u nás nic nechybělo.

Nelly je zatím jen vykulená, neskutečně vděčná kočičí slečna, kterou z konceptu vyvedla jen naše Micka. Věřím ale, že si holky na sebe brzy zvyknou a že se naše domácnost zase pozvolna vrátí "k normálu".

Mimochodem, právě v den, kdy k nám dorazila Nelly, jsme si připomněli již 7 let od příchodu Micinky. Takže teď už zaručeně na toto výročí nikdy nezapomeneme!

9. 12. 2012 - Mikulášský závod Obedience, kat. OB1

Snowpatrols Cira - 2. místo (184 bodů)

Soutěžní klání jako bylo to dnešní mě vede k vážným úvahám na téma, proč vlastně na závody jezdit? Nejde mi o to, že Cira působila na place, jakoby vedle mě spala a cestou do čtverce předvedla ukázkovou (a divácky velmi atraktivní) klusáckou šou. Je bezprostředně po hárání a já v posledních týdnech tréninku taky moc nedala, neb jsem finišovala autoškolu (konečně!). Co mě ale fakticky nadzvedlo, byla nula za skupinové odložení - byla totiž způsobená sousedním psem, který se zvedl a začal do Ciry šťourat čumákem. Ta chudák vykulená sice zůstala na místě, ale posadila se - a nula byla na světě. Podle zkušebního řádu by rozhodčí měl umožnit v takovém případě opakování cviku (samozřejmě bez původce tohoto incidentu), tentokrát se tak ale nestalo. Paní rozhodčí si toho prý nevšimla a paní stevardka mi sdělila, že "tu dnes není jako rozhodčí". Z tohoto důvodu jsem složily OB1 jen na dobrou (jinak by nás VD neminulo) a zakončily letošní zimní blok akcí s dost špatným pocitem bezpráví.

I když - většina kolegů nechápe, oč mi jde. Jsme přece druhé z 11 týmů... Jenže mně jde bohužel právě o ten princip.

2. 12. 2012 - bráška Ciry, pejsek Curly Stoo, složil zkoušku BGH1. Posíláme velikou gratulaci!

Co se týče nás, tak vlivem hárání mojí juniorky (fakt je přesná jak "švýcary") jsme se opravdu nezúčastnily Mistrovství republiky obedience a možná je to tak i dobře, neb momentálně s Cirou cvičí především hormony.  No co, hlavně, že jsme aspoň zdraví...

28. 10. 2012 - pro nás Čechy byl tento víkend ve znamení prvního sněhu (neměl náhodou počkat na Martina a jeho bělouše?), ale v Rakousku se děly úplně jiné věci, a sice - klubový víkend. V sobotu proběhlo nejprve soutěžní klání, kde nejvyšší stopařskou kategorii FH3 suverénně ovládla rodina mojí Ciry, no posuďte sami: vítězem se stal děda Aico, druhé místo obsadila teta Fay a třetí potom taťka Aragon. Všichni tři navíc složili tuto pro většinu "normálních smrtelníků" nedosažitelnou zkoušku, a to bez jakýchkoli problémů. Nu, vážně bych se nezlobila, kdyby Cira tuto rodinnou "tradici" neporušila...

Dnešek byl ve znamení povahových testů, kterých se mj. zúčastnili i dva sourozenci naší Ciry - samozřejmě úspěšně, takže ode dneška rozšířila sestřička Chila řady rakouských chovných fen a bráškovi Curlymu Stoo chybí k témuž (samozřejmě v "pánském" vydání) jen složení zkoušky BGH1. Moc gratulujeme!!!

No a pro vás, které novinky z Rakouska zrovna neberou, jsem do sekce Výstavy vložila pár obrázků z NVP Brno a do sekce Výcvik fotodokumentaci podzimního závodu OB Javorka a zkoušky ZZO.

20. 10. 2012 - Cira složila zkoušku ZZO

Tuto zkoušku jsme měly skládat již před rokem, ale termín jejího konání nás zastihl jen pár dní po tragickém odchodu Matýska a prostě nebyly myšlenky...  Tentokrát se naštěstí žádná katastrofa nekonala (pominu-li tedy "kochání" Ciry krásami podzimní přírody při aportu), zkoušku jsme složily na 59 bodů (ze 60), tedy na známku výborně.

14. 10. 2012 - Curious Casper, bráška naší Ciry žijící ve Finsku, dnes složil povahový test na 157 bodů (přitom průměr je 120!) a tím splnil poslední podmínku pro své uchovnění. Srdečně gratulujeme!

13. 10. 2012 - Cira složila zkoušku UPr2

Navzdory mdlým výkonům z posledních několika tréninků předvedla dnes Cira při své v pořadí již 8. zkoušce velice líbivou a hlavně rychlou poslušnost (opět nejlepší ze všech UPr), bohužel ale právě ona rychlost nás připravila o celých 8 bodů - jak jinak - při aportu přes metrovku. Cirenka totiž popadla aport a vyrazila s ním ke mně tak rychle, že jí vylétl z papuly rovnou pod překážku. Ona však neváhala a bez jakéhokoli zpomalení ho znovu sebrala, načež zůstala stát jak opařená před metrovou hradbou a dumala, co teď? Místo k rozběhu žádné, šance skočit metrovku z místa prakticky nulová... Musela jsem tedy vydat další povel, po kterém Cira překážku oběhla - no a 8 bodů bylo fuč.

I tak - 87 bodů (ze 100) je super výkon, byť to opět stačí "jen" na známku dobrou.

6. 10. 2012 - Třebovská stopa, kat. ZM-S+P

Snowpatrols Cira - 2. místo (82 bodů)

Na naši závodní stopařskou premiéru jsem se vysloveně těšila, ovšem jak už to tak bývá, když se člověk na něco hodně těší, většinou to nevyjde. Mě elán opustil ve chvíli, kdy jsem se prošla po určeném terénu. Na první pohled ideální stav - pole s rašícím ozimem - se po pár krocích proměnil v noční můru. Hlína totiž byla pěkně mokrá (a to vůbec nemluvím o silných poryvech bočního větru, které občas zamávaly i se mnou). Jen na nášlap jsem tak přišla cca o 4 cm vyšší a o 2 kg těžší - zhruba takových parametrů totiž dosáhly podpatky z bahna, které jsem si cestou od silnice pořídila. A tak nebylo pochyb, že bude-li Cira skutečně sledovat něčí pach, můj to rozhodně nebude.

Jak jsem předpokládala, tak se také stalo. Cira se po pár krocích otočila a vrátila ke mně s tím, že kde nic není, ani smrt nebere. Musela jsem ji tak vyslat opakovaně, než se konečně chytla a vyrazila. Pak už šlo vše bez problémů, pominu-li tedy styl á la had (tedy cik cak, podle toho, jak zrovna fouklo). Na konci stopy pak s evidentním odporem k podloží zalehla předmět a pan rozhodčí zajásal, že konečně taky někdo došel na konec stopy. Nakonec jsme toto štěstí měli v naší kategorii jen 3, a tak se vlastně již zde rozhodlo o skladbě stupňů vítězů.

Poslušnost taktéž nebyla nejlepší, prý jsme při práci neprojevovaly dostatečné nadšení, ale takových nás podle paní rozhodčí bylo 99 %. Proto byly body za poslušnost ve všech kategoriích netradičně nízké. I přesto jsme ale s Cirou strávily na cvičáku ZKO Česká Třebová-Podhorka krásný podzimní den, na který budeme jistě dlouho vzpomínat.cira.jpg

5. 10. 2012 - Snowpatrols Cira slaví 2. narozeniny!!!

Je to k nevíře, ale moje "malá Rakušanka" je už dospělá! Tedy - věkem, jinak se na ní spíš projevuje x-tý atak puberty... Samozřejmě jsme tuto významnou událost uctili pořádnou baštou, i když oslavenkyně měla co dělat, aby ji uchránila před konkurenčními třemi kyselinami (dvěma bílými a jednou pruhovanou - pro nechápavé - zbytkem smečky).

Všechno nejlepší přejeme samozřejmě i sourozencům do Finska a Rakouska!

3. 10. 2012 - dnes je to rok, co náš milovaný kocourek Matýsek přešel přes duhový most. Je to už rok, ale bolí to stále, jakoby to bylo včera...

30. 9. 2012 - Obedience Javorka - podzimní závod, kat. OB1

Snowpatrols Cira - 2. místo (244 bodů)ob1.jpg

Od 1. 7. 2012 platí u nás pro obedienci nová pravidla, a tak naše dnešní účast v kategorii OB1 byla sice 5. v pořadí, ale přece jen premiérová. Jakožto hlavní fotograf jsem opět Ciru vystavila hoooodně dlouhodobému odložení, což mi tato pěkně vrátila na place... no ale přesto se stal zázrak a my konečně složily zkoušku OB1 na známku výborně!!! Druhé místo tak jen dovršilo dobrý pocit ze závodu, tím spíš, že od toho prvního nás dělilo jen 2,5 bodu (což je v obedienci opravdu malinko).

Bohužel, ani toto naše dnešní vystoupení nám není mnoho platné, co se týče účasti na Mistrovství ČR v obedienci. Ačkoli se Cira kvalifikovala všemi svými letošními starty, termín konání tohoto vrcholového svátku obedience ji zastihne uprostřed hárání - a háravé feny jsou z účasti vyloučeny. A tak nás Matka příroda letos připraví o již druhou účast na mistrovství.

29. 9. 2012 - NVP Brno, tř. otevřená

Snowpatrols Cira - výborná 3

Posudek: 2-letá fena, dobře stavěná, všechny požadavky standardu splňuje, velmi dobrá vNVP Brno postoji i pohybu

Po více jak 4 letech jsem zavítala do výstavního kruhu a moje dojmy jsou zhruba následující: vystavovat Sabara byla radost (někdy i komedie), vystavovat Ciru je jedno velké utrpení. Jednak pro ni, protože bezúčelné postávání představuje pro její hyperaktivitu ten největší možný trest, jednak pro mě, protože se na to musím dívat a ještě ji nutit, aby v tom po dobu posuzování pokračovala. A pak taky... je evidentní, že já do tohoto výstavního světa asi vážně nepatřím. Nerozumím totiž tomu, proč vystavovatelé své psy donekonečna česají, kartáčují a lakují, místo aby je vyvenčili (a pak žasnou, že pes udělá v hale hromádku, ještě ho za to potrestají a na vrchol všeho ji ani neuklidí),  nechápu, proč někdo považuje výsledek r. CAC za katastrofu a naprosto mi hlava nebere, jak někdo může označit svého psa za "kreténa" jenom proto, že si dovolil při běhu zvednout ocas (přičemž další doprovodné výrazy jsou na těchto stránkách nepublikovatelné). 

Myslím, že by si každý vystavovatel měl v prvé řadě uvědomit, že za oněch osm stovek startovného si kupuje pouze vstup do kruhu a nikoli to, že z něj odejde jako vítěz. A především potom, že výstavy jsou (na rozdíl od závodů) pouze a výhradně o subjektivním názoru jednoho rozhodčího a že tento názor, ať už je jakýkoli, by neměl nabourat vztah, který mezi páníčkem a jeho psem je. Což tedy mně s Cirou rozhodně nehrozí.

23. 9. 2012 - Cira složila zkoušku FPr1

Nemyslím si, že jsem nějaký přehnaný trémista, ale tato zkouška mě strašila ve snech už víc jak týden před termínem jejího konání. Jak už jsem zde zmiňovala, stopy trénujeme samy, bez jakéhokoli dohledu někoho, kdo tomuto oboru rozumí, takže ačkoli můj názor byl, že na zkoušku máme, byl to přece jen názor pouhého laika. Ale - klaplo to!!! Ačkoli nám první lom vyšel na místo, kde se kloubila nizoučká tráva s pelechem srnky (šlapalo se u lesa), zbytek stopy proběhl v pohodě - pominu-li tedy Ciry nekonečný úžas nad tím, jaký je najednou zájem o její vystoupení (krom pana rozhodčího s námi šlapal i vedoucí zkoušek a nedaleko přihlíželi zbývající "stopařští" kolegové). Sečteno a podtrženo - Cira složila svoji první ryze stopařskou zkoušku na 94 bodů (ze 100), tedy na známku velmi dobře!

Můj obrovský dík směřuje tentokrát kolegům ze ZKO Žamberk, kteří nám umožnili tuto zkoušku pod jejich záštitou složit.

8. 9. 2012 - Lukovský pohár, kat. ZVV1-P

Snowpatrols Cira - 1. místo (97 bodů)

Přišla, viděla a zvítězila... taky si vylepšila osobní rekord v této kategorii, ale viděno očima paničky (tedy mě), cvičila pod psa a bodová ztráta byla úplně zbytečná. I tak to ale stačilo na nejlepší poslušnost dne dle NZŘ a vskutku famózní zahájení sezóny 2012/2013.

lukova.jpg

19. 8. 2012 - nevím jak u vás, ale pro mě byla olympiáda časově velmi náročná, člověk nevěděl, kterému televiznímu přenosu dát přednost, a proto mi aktualizace poněkud vázla. Nyní to ale napravím hned dvojnásobným zpravodajstvím.

Minulý pátek nás navštívila první panička naší Orsinky. Toto setkání jsme připravovaly strašně dlouho a vždycky do toho nakonec něco přišlo; tentokrát jsme přípravy zkrátily na minimum a hle - konečně to vyšlo. Musím říci, že to bylo velmi příjemně strávené odpoledne, v němž nebyla nouze o emoce. A upřímně věřím, že jsme u nás Evu nepřivítali naposledy.

Druhou novinkou potom je, že jsme klubovou sezónu neuzavřeli pouze my, ale také samotný Klub bílého ovčáka. Ve výkonnové tabulce se Cira se svými 573 body vyhoupla již na první stránku, konkrétně na 18. pozici z celkem 129 zaevidovaných psů. Zároveň Cira obsadila v klubové soutěži Makáč roku 4. místo.

Popravdě mě trošku mrzí, že "až" 4. místo, ale jednak nepamatuji, že by se kdy pes s více jak 500 body neumístil mezi prvními třemi (což svědčí o rostoucím zájmu páníčků o sportovní kynologii, a to je samozřejmě strašně dobře), jednak - a to si fakt neodpustím - Cira z této čtveřice vyčnívá hned v několika ohledech:

1. Cira je nejmladší, vždyť ještě nemá ani 2 roky!
2. Cira je jediná, která si nezapočítala ani bod z účasti na mistrovství (pro neznalé věci připomínám, že body za mistrovství se násobí třemi - takže to pak skóre pěkně naskakuje)
3. Cira je také jediná, která si dala 3měsíční tréninkovou pauzu z důvodu vleklého zranění tlapky a bezpochyby jediná v celé historii soutěže, která skládala zkoušku se zavázanou nožičkou (bez obvazu by to tehdy lékař a ani pan rozhodčí nepovolili)

Sečteno a podtrženo - na svoji malou princeznu jsem strašně moc hrdá a znovu děkuji paní chovatelce za možnost mít takovéhle úžasné stvoření.

Klubové sezóně 2011/2012 zdar!

28. 7. 2012 - uzavřeli jsme klubovou sezónu 2011/2012 s tímto výsledkem:

vii_18_cj.jpg

22. 7. 2012 - po delší době vložena spousta fotek do galerií všech tří pesanů. Hlavně ty Orsinčiny pak doporučuji prohlédnout, protože z nich je krásně patrné, že i 11letý pes může řádit jak štěně.

15. 7. 2012 - MVP Oberwart, mezitřída

Snowpatrols Chila - V1, CACA

Sestřička naší Ciry zase jednou zabodovala ve výstavním kruhu (a to "védéčka" lítala jak na běžícím pásu). Srdečně gratulujeme!

2. 7. 2012 - bráška naší Ciry, pejsek Curly Stoo, složil o víkendu (při 37 stupních Celsia) zkoušku BH! Srdečně gratulujeme!!!

1. 7. 2012 - moje dilema na téma, zda se v avizovaných 30stupňových vedrech zúčastnit raději mistrovství BŠO či klubové výstavy (byť jsme s juniorkou přihlášené na obě akce), vyřešila Cira zcela nekompromisně a s razancí sobě vlastní - začala hárat. A tak zůstaneme doma a budeme jen na dálku fandit.

Škoda, měl to být poslední závod Ciry v klubové sezóně 2011/2012 a taky výstavní premiéra.

24. 6. 2012 - Cira složila zkoušku ZPU1

To, co se se Sabarem zdálo býti (díky jeho fobiím) nedosažitelnou metou, zvládla Cira s přehledem v roce a půl. Že bych ale na plac nastupovala se suverénností, jakou byste asi s ohledem na předchozí naše výsledky čekali, tak to ani náhodou. Můj největší strašák měl jméno "stopa" a tady mi žádné předchozí úspěchy nemohly pomoci. Jsme totiž stopaři-samouci. Oficiálně, tedy myšleno pod dohledem výcvikáře, jsme od loňského výcvikového tábora absolvovaly stopu jen jednou jedinkrát, a to ještě před čtvrt rokem (v pauze mezi druhým a třetím zraněním packy). K dovršení všeho štěstí jsme na stopu nastupovaly jako první, takže moje naděje, že alespoň odkoukám od zkušenějších kolegů, co a jak, vzaly rychle za své.

Když mi po absolvování stopy pan rozhodčí řekl, že "se na to nedalo koukat", začala jsem hned dumat, co jsme asi tak udělaly špatně. Až pohled na dvacítku na bodovací kartě mě "nakopl", že to bylo myšleno ironicky. Cira získala ze stopy plný počet bodů!!!

Poslušnost byla silně poznamenaná dalším horkým dnem, ale i tak v našem podání dopadla přímo skvěle. Celkem Cira ztratila z max. počtu 150 bodů pouhé 3 bodíky a složila tak zkoušku na výbornou! Navíc při závěrečném nástupu byl náš výkon ještě oceněn jako nejlepší  zkouška dne.

23. 6. 2012 - Choceňský závod, kat. ZVV1-P

Snowpatrols Cira - 2. místo (95 bodů)

Moje přání týkající se počasí bohužel zůstalo nevyslyšeno, a tak i dnes potrápilo všechny účastníky Choceňského závodu neúprosné sluníčko. Posuzování však pěkně odsýpalo, občerstvení nevázlo, co víc si přát? Snad jen trochu víc jasné mysli mojí maličkosti. Vzhledem k tomu, že choceňský cvičák nepatří mezi ty největší, mě naprosto nenapadlo, že by mohl být ještě rozpůlen a tudíž, že by mohla probíhat hodnocení dvou kategorií současně. Přišla jsem na to při nástupu, což vzhledem k faktu, že jsem aport, vestu, kovový obojek atd. měla doma a při zápisu si vylosovala č. 2, bylo přímo v hodině dvanácté (pro ty, co to z těchto stránek ještě nepostřehli - jsem Choceňák, proto jsem plánovala po nástupu odvést Ciru domů a vrátit se s ní na plac za 2-3 hodiny, podle počtu účastníků kategorie ZZO). Takže jsem popadla Ciru a mazala s ní domů, kde jsem rychle do batohu naházela vše potřebné a upalovala zase zpátky. Vrátily jsem se akorát ve chvíli, kdy startovní číslo 1 dokončilo aport, takže nám zbyla přesně 1 minuta na to, abychom se připravily na svůj výstup.

Důsledkem výše popsaného bylo, že naše vystoupení bylo na hony vzdáleno tréninkovým výkonům, naštěstí bylo ale dostatečně přesné na to, abychom si vytvořily naše bodové maximum v této kategorii. A to jsem ještě jeden bod ztratila já za to, že jsem vydala povel "k noze" ve chvíli, kdy měla Cira ještě zadní packy na áčku (prý se to smí, až když má na zemi všechny čtyři).

Nedá mi to ale, abych nepřipomněla, že před rokem právě při Choceňském závodě absolvovala Cira svoji závodní premiéru. Sice v roli "nástřeláka", ale to je jedno. Podstatné je, že tehdy by mě ani ve snu nenapadlo, že tu za rok obsadí pódiové příčky a navíc v kategorii ZVV1!!!

17. 6. 2012 - Obedience Javorka - jarní závod, kat. OB1

Snowpatrols Cira - 3. místo (228 bodů)

Plna optimismu jsem vyrazila ze zamračené a deštěm pokropené Chocně, abych o pár kilometrů dále, konkrétně tedy na našem cvičáku v České Třebové, konstatovala, že dnes bude snad ještě větší hic než včera. A taky byl. Než jsme s Cirou přišly na řadu, zmizely z oblohy i ty nejmenší obláčky a sluníčko bylo nemilosrdné. Všichni pejsci bez výjimky toho měli plné zuby a my páníčci vymýšleli různé finty, jak své svěřence přimět alespoň k nějakým výkonům... no upřímně nám to moc nešlo.

Moje doufání ve složení zkoušky na výbornou Cira pohřbila hned v samotném úvodu, kdy při skupinovém odložení vsedě po povelu "zůstaň" preventivně rovnou zalehla, no a druhou nulu jsme "chytly" na aportu, který měl prakticky identický průběh jako při naší premiéře v této kategorii, při lednovém závodě v Brně. Ciru nejspíš cizí činka opět ohrožovala, protože na ni cenila zuby a vrčela, ale tentokrát jsem Ciru na třetí povel přiměla ji nakonec přinést.

Ostatní cviky zvládla Cira na výbornou, max. velmi dobrou, takže konečný zisk stačil na obhájení VD a celkové třetí místo z 8 účastníků.

Samozřejmě moc gratuluji všem úspěšným kolegům a kolegyním nejen z naší ZKO. A tiše doufám, že na podobné povětrnostní podmínky při následujících kynologických akcích už nenarazím.

Spokojená Cira (pohár je už v tašce)

16. 6. 2012 - Memoriál J. Křiklavy, kat. ZVV1-P

Snowpatrols Cira - 4. místo (91 bodů)

Po dvoutýdenní odmlce zamířila Cira opět na "plac" a opět se zařadila na čelní příčky. Bodový zisk 4. nejlepší (ze 17 účastníků), poslušnost za 9 cviků úplně nejlepší - bohužel metrové překážce vyhlásila Cira válku a zatím v ní prohrává. Ztráta 7 bodů na tomto jediném cviku nás připravila o další pódiové umístění (a moc hezký pohár).

Na druhou stranu, Cira je na závodech stále ještě nejmladší a přesto se jí pravidelně daří prohánět své zkušenější konkurenty. Takže až zvládne i tu metrovku... tak budou všichni koukat.

10. 6. 2012 - vloženy fotky ze Speciálu Javorka zde a ze zkoušek UPr1 zde

2. 6. 2012 - Kostelecký závod, kat. ZVV1-P

Snowpatrols Cira - 3. místo (86 bodů)

Minulý týden mi Cira předvedla nejlepší a dnes pro změnu nejhorší poslušnost naší dosavadní kariéry... no ale jednou to přijít muselo.

Popravdě, už několik dní mi není moc dobře a možná právě proto Cira při vstupu na plac začala dělat "psí kusy", aby mě rozesmála. A povedlo se! Po několika pro mě zcela nepochopitelných chybách, kterých se dosud nikdy nedopustila (a to ani v tréninku) mě doslova dostala svým pojetím štěkání. Jasně, štěkala, ale kdybych bývala dala povel: Vlez mi na záda, dostaly bychom jistě více bodů - dost možná plný počet, protože na záda mi skutečně po celou dobu štěkání lezla. A zde je vidět, že opravdu nejsem ve formě, protože za normálních okolností by mě toto jednání pořádně namíchlo, tentokrát mě však upřímně rozesmálo. A hle - od té doby byl vedle mě úplně jiný pes, tak např. poprvé aport za plný počet bodů!!! Takže akorát ztráta na metrovce, kde Cira při ranním tréninku málem nechala zadní nohy a od té doby ji odmítala skákat, jinak vše OK.

Vzhledem k tomu, že ostatní spolubojovníci z naší kategorie taktéž těžce bojovali s překážkami (a drtivá většina neúspěšně, však jen samo kluzké áčko způsobilo řadu ošklivých pádů), stačila tato naše veselá poslušnost na třetí místo.

Jinak obrovská gratulace do Žamberka Arssimu WIBI a jeho paničce, kteří společně vybojovali první místo v kategorii ZZO.

zvv1_kostelec.jpg

30. 5. 2012 - Idefix Sabar of Kim's dream slaví 7. narozeniny!!!

Je to k nevíře, ale to moje psí miminko už běhá po tomto světě 7 let. No tedy, přesně přes 7 lety toho ještě moc nenaběhal, ale od té doby co bydlí u nás tento deficit pilně dohání. Můj Sabar, který navždy bude mít primát "prvorozeného"; nádherný, impozantní pesan, který nás doslova a do písmene zbožňuje - a my jeho samozřejmě taky. Tak doufám, že nám to ještě hodně, hodně dlouho vydrží.

Oslavenec samozřejmě obdržel krom obligátních tyčinek a kostiček i už tradiční věnec buřtů - jak můžete vidět z fotografie, neměla tato "ozdoba" dlouhou životnost.

buřty dlouho nepřežily...

29. 5. 2012 - bráška naší Ciry, pejsek Curious Casper, dnes složil zkoušku BH. Srdečně gratulujeme a zdravíme do Finska!

27. 5. 2012 - Cira složila zkoušku UPr1

Dnes poprvé mi Cira svým výkonem vehnala slzy do očí (ale schovala jsem je do jejího kožíšku, takže i nadále budu pro své kolegy tím věčným bručounem, který vidí jen negativa svého vystoupení).

Cira při dnešních zkouškách totiž předvedla nejlepší poslušnost naší dosavadní kariéry. Ač tomu body neodpovídají (pan rozhodčí byl velmi přísný, ale spravedlivý), její práce byla naprosto precizní a přitom s notnou dávkou temperamentu i čiré radosti ze života. Srážky se tak dostavily jen za drobné překusy při aportu a aport skokem, kdy Cira při cestě zpět překážku oběhla. Vzhledem k tomu, že s ní tento cvik trénuji teprve týden, se ale není moc čemu divit - vždyť i samotnou metrovku skáče až od minulé soboty.

V každém případě, Cira získala 87 bodů ze 100 a tím složila zkoušku UPr1 na známku dobře. Druhý nejlepší výkon (od feny se složenou IPO3) byl přitom 74 bodů!

PS: pro neznalé aktuálního Mezinárodního zkušebního řádu, zkouška UPr1 je poslušnost dle IPO1 v plném rozsahu (tedy i se střelbou).

19. 5. 2012 - Speciál Javorka, kat. ZVV1-P

Snowpatrols Cira - 1. místo (92 bodů)

Navzdory skutečnosti, že stále ještě necvičíme, jsme se dnes s Cirou objevily na startovní listině Speciálu Javorka, konkrétně v kategorii ZVV1-poslušnost. Zraněná packa už je v naprostém pořádku a tak mi účast na těchto závodech přišla jako dobrý spouštěč tréninků před dalšími kynologickými podniky, na které se chystáme.

Na rovinu přiznávám, že mě výsledek našeho vystoupení velmi překvapil - nejen umístění, ale hlavně náš výkon. Na to, že za posledního čtvrt roku jsme se na cvičáku objevily asi 5x a i doma máme naordinovaný klidový režim, podala Cira super výkon. O to víc ale mrzí úplně zbytečná ztráta 3 bodů na skoku přes překážku, kdy byl potřeba druhý povel už k samotnému zahájení cviku. Jednoznačně se tak projevila absence zkušeností s překonáváním těžších překážek (metrovku dosud Cira nikdy neskákala), respekt ale měla i před áčkem, ač to na sobě nedala moc znát. Nezbývá tak tedy než doufat, že už máme úrazovou epidemii za sebou a budeme se tak konečně moci věnovat tomu, co nás obě tak baví.

fjfjfjfjf.jpg

Samozřejmě srdečně gratulujeme všem našim úspěšným kolegyním a kolegům nejen z naší ZKO!

8. 5. 2012 - Cira složila zkoušku BHbh_net.jpg

Dnes Cira napodobila své sourozence a složila svou, v pořadí už čtvrtou, zkoušku z výkonu. "Bohužel", poprvé jen na známku dobrou, velmi dobrá nám utekla o jediný bod. I tak ale spokojenost maximální, protože a) našich 53 bodů byl třetí nejlepší výkon dne (před námi s 56 a 55 body skončily zkušené fenky, které už mají složené i IPO3), b) Cira nastoupila na plac pouze s jediným tréninkem z předminulého týdne, za to ale s čerstvě doléčenou tlapkou, kterou si přesně před týdnem šeredně rozřízla při koupání v řece. Náš výkon tak byl skutečně na naše poměry podprůměrný, ale z 90 % vinou právě zdravotního handicapu mojí juniorky.

Samozřejmě ze srdce gratulujeme všem kolegům, kteří dnes při zkouškách uspěli. Můj obrovský dík pak patří MVDr. Müllerovi z naší veterinární kliniky, který během jediného týdne dokázal velmi ošklivé zranění Ciry vyléčit do té míry, že jsme na zkoušku mohli s klidným svědomím nastoupit.

7. 5. 2012 - senzační zprávy od sourozenců naší Ciry:

Snowpatrols Chila - složila zkoušku BGH1

Snowpatrols Curious Casper - splnil povahový MH test a den předtím získal na výstavě v Helsinkách titul nejkrásnější mladý pes

Moc gratulujeme a srdečně zdravíme sestřičku do Rakouska a brášku do Finska!

6. 5. 2012 - aktualizována složka O nás

5. 5. 2012 - dnes by své teprve 3. narozeniny oslavil náš Matýsek. Bohužel, osud tomu chtěl jinak a tak náš milovaný kocourek už půl roku decimuje myší populaci v zemi za duhovým mostem.

Pořád to strašně bolí, ach jo...

2. 5. 2012 - Elinor Orsi Donnevara oslavila 11. narozeniny!!!

Naše milovaná psí královna, jinak ztělesnění absolutní dokonalosti jak co do vzhledu, tak co do povahy, dnes oslavila v plné kondici své 11. narozeniny! Pořád je to ona nádherná, nad starosti všedních dnů povznesená Orsi, kterou z klidu dostanou jen vrhací (či létací) předměty, miska bašty a naše Micka. Ačkoli jí roky zpomalily nožičky, stále zvládá s přehledem denní příděl 6 kilometrů (na rybníčky a zpět) i odpolední lovy oveček, slepiček či ptáčků (podle toho, na kterou stranu od našeho domu se vydáme). Orsi je prostě jedinečná a úplně NEJ... a my jsme strašně vděční za to, že s ní můžeme sdílet její životní pouť.

 narozeniny.jpg

PS: věnec buřtů jsem fakt vyfotit nestihla - Orsinčiny čelisti pracují i v 11 letech na 100 %

pochod.jpg28. 4. 2012 - nejen prací je člověk živ a u pejsků to platí dvojnásob, proto jsme dnes se Sabarem a Cirou vyrazili na tradiční pochod ke Dni Země. Vzhledem k avizovaným letním teplotám jsem nám naordinovala "jen" pátnáctikilometrový výlet, tentokrát po naučné stezce, která se vine okolím Chocně. Popravdě to byl zatím nejnáročnější ročník, hlavně tedy pro cyklisty, kterým ve vychutnávání krás probouzející se přírody bránil nejen kopcovitý terén, ale také velmi silný protivítr. My pěší jsme se naopak potýkali jen s palčivým sluncem - všichni až na moje pesany, kteří prozřetelně vlezli do řeky hned na startu a pak kdykoli jsme se kolem ní jen mihli. Díky tomu jim nechyběl elán ani při honbě zajíce, který se neprozřetelně připletl Sabarovi pod nohy, ani při nejstrmějším výšlapu v samém závěru pochodu, kdy jsme všechny předběhli, a to bez zadýchání! Za 4 hodiny jsme byli zpátky doma (akorát k obědu:-)) a já bezprostředně po návratu čelila atakům Ciry, co že asi tak podnikneme teď?

Prostě a jasně, jako tradičně to byla super akce, perfektně zorganizovaná a bez jediné chybičky. Už teď se moc těšíme na další pokračování.

17. 4. 2012 - do fotogalerie, složky Výcvik vloženy obrázky ze všech tří letošních závodů v obedienci

8. 4. 2012 - Cira splnila svod mladých! S výškou 62 cm, temperamentní povahou (páč kolonka "hyperaktivní" ve svodové kartě není) a kódem Ia/B2,E7,F3,CH1,N0+1,P8,W3/II.

7. 4. 2012 - Frontline combo závod Dvůr Králové n. Labem, kat. OB1

Snowpatrols Cira - 2. místo (233 bodů)aktualitet.jpg

Po dvouměsíčním, poněkud frustrujícím nicnedělání (rozřízlá tlapka a hárání) jsme dnes s Cirou konečně opět vstoupily do kynologického života. Popravdě musím říci, že výkon Ciry byl nejhorší v celé naší závodní historii, po place se pohybovala stylem zmoklé slepice (ač pršet začalo až půl dne poté), nicméně paradoxně možná právě proto jsme poprvé propluly všemi nástrahami kategorie OB1 bez jediné nuly!!! Díky tomu jsme zkoušku složily na velmi dobře a mohly tak dosáhnout na stupně vítězů.

Těžko říci, zda dnešní ne zrovna dobrý dojem, který po závodě mám, byl zaviněn sotva odeznělým háráním, absencí tréninku či čerstvě roztrženým drápkem, který zavinil čtvrthodinové pajdání těsně před nástupem na plac (ještě ve vlaku byl přitom v pořádku!). V každém případě i já sama jsem nás připravila o hezkou řádku bodů - musím přiznat, že tak, jak si mě podala paní rozhodčí dnes, to ještě žádný jiný rozhodčí před ní neudělal. Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Zase jsme načerpaly spoustu nových zkušeností, které využijeme při dalším výcviku.

Samozřejmě srdečně gratulujeme všem našim kolegům "konkurentům", protože navzdory bahnitému terénu a kruté zimě se nevzdali a podali výborné výkony.

2. 4. 2012 - maminka naší Ciry, fenečka Pyry (jak se to hezky rýmuje) dnes slaví své 7. narozeniny! Srdečně gratulujeme!!!

28. 3. 2012 - Snowpatrols Chila (sestřička naší Ciry) - HD A, ED 0! Srdečně gratulujeme!!!

27. 3. 2012 - tatínek naší Ciry, pejsek Aragon, dnes slaví své 7. narozeniny! Moc gratulujeme a zdravíme!

25. 3. 2012 - Snowpatrols Curious Casper, bráška naší Ciry žijící ve Finsku, dnes zabodoval a v poslušnostním závodě obsadil 3. místo z 10 účastníků! Moc gratulujeme a zdravíme do Finska.

21. 2. 2012 - přesně po 14 dnech dorazily výsledky RTG vyšetření naší juniorky: Snowpatrols Cira - HD B (1/1), ED 0. Tento výsledek nám tedy oficiálně potvrdil, že je Cira zdravá, což je to nejdůležitější a nejcennější. Na druhou stranu ovšem tento výsledek také znamená, že s velmi vysokou pravděpodobností to nebude ani Cira, kdo položí základy chovu v mé chovatelské stanici.

7. 2. 2012 - Cirenka absolvovala RTG vyšetření kyčlí a loktů. Oficiální výsledek obdržíme cca za měsíc, ale už dnes víme, že má nožičky zdravé a může se tak bez obav věnovat všem svým oblíbeným (pohybovým) aktivitám. 

5. 2. 2012 - Zimní Brno II, kat. OB1

Snowpatrols Cira - 4. místo (208,5 bodu)

Po měsíci jsme se s Cirou vrátily tak říkajíc na místo činu, konkrétně tedy do brněnské výstavní haly a já nevěřila vlastním očím. To tam bylo ono vyděšené kuře, které zajímalo jedině to, kde nechal tesař díru. Dnes do haly nakráčela naprostá suverénka, kterou z konceptu mohla vyvést snad jen nadměrná pozornost našeho spolubojovníka ze ZKO Javorka, labradora Fredyho. Jinak v klidu snášela čekání na start a na plac pak nakráčela jak mistr světa, aby se po něm v tomto duchu pohybovala po celou dobu našeho vystoupení. Nejen pořadatelé, ale i samotný pan rozhodčí se mě poté ptali, co jsem s Cirou provedla a dokonce se objevily i pochyby o tom, zda to vůbec Cira je. Tak mocná se s ní udála proměna.

K naprosté spokojenosti mi tak chyběly jen body za aport přes překážku a přinášení dřívka, kteréžto oba cviky byly honorovány počtem bodů 0. V prvém případě se mi podařilo odhodit činku jen kousíček od místa, které si nejspíš nějaký psí kolega včera zarezervoval (mimochodem, dočuchal se k němu ještě jeden náš konkurent, ale fakt je, že Ciře stopování šlo rychleji), v druhém případě pak sice moje princezna přinesla ukázkově dřívko, leč bohužel ne moje. Její omyl však bohatě vyvážil výraz hlubokého přesvědčení, který v první chvíli zmátl i paní stevardku.

V každém případě u nás panuje spokojenost, výjimečně jsme nebyly za kašpary - toto si bohužel tentokrát vybral právě náš kolega Fredy.

Můj obrovský dík patří Evě Čechovské za poskytnutí služeb all inclusive, tedy nejen za nocleh, ale také taxikářskou činnost. A samozřejmě z celého srdce gratuluji všem účastníkům k jejich výkonům (protože vždycky se aspoň něco podařilo).

vysílačka do čtverce

25. 1. 2012 - v noci na dnešek se mamince naší Ciry, fenečce Princess Pyry AKBO-Parchovany, narodila další štěňátka. Tři kluci a pět holčiček, opět s přívlastkem prémiového chovu. Všichni mají už teď své budoucí páníčky.

Moc gratulujeme a posíláme spoustu pozdravů do Rakouska!

15. 1. 2012 - ve Finsku žijící bráška naší Ciry, pejsek Curious Casper, dnes složil zkoušku ALO1. Moc gratulujeme!

8. 1. 2012 - Zimní Brno, kat. OB1

Snowpatrols Cira - 5. místo (225,5 bodu)

Celý tento víkend byl ve znamení velikých životních premiér naší Ciry a já prostě musím hned v úvodu vyzdvihnout její úžasnou schopnost se s nimi úspěšně poprat. Brno adoptovala okamžitě, ačkoli nikdy v tak velikém městě nebyla, náš přechodný domov, v němž jsme trávily noc, začala bezprostředně po jeho obsazení bránit jako svůj vlastní pelíšek, davy lidí i nezbytné šaliny brala jako bezva kulisu a procházku po brněnském Výstavišti jako zajímavou exkurzi. Kosa padla na kámen až v samotné hale, kde ji zejména přetlak psů a hlučící spousty vystavovatelů silně konsternovaly. Povolený 4minutový trénink pak logicky ukázal, že zvolit hned na první halový závod vyšší kategorii asi nebyl úplně nejlepší nápad.

Nicméně, při samotném "ostrém" vystoupení to už tak hrozné nebylo. Cira  sice stále pokukovala po divácích, ale od 7. cviku z ní vše spadlo a já měla před sebou opět svoji malou a hlavně koncentrovanou suverénku. Bohužel AŽ od 7. cviku z 10, nicméně i tak to stačilo na složení zkoušky OB1, a to dokonce na velmi dobrou! Navíc o spoustu bodů nás připravil výbuch nadšení z vedlejšího kruhu, kdy Cira nadálku prostě neměla šanci slyšet můj povel, dále předváděčka pískací hračky některému psímu fešákovi (Cira na veselé pískání reagovala okamžitou snahou najít původce) a v neposlední řadě i tak "dokonalé" provedení cizího aportu, že při něm slzel smíchy i jinak kamenně vyhlížející pan rozhodčí.

Na tomto místě chci vysoce vyzdvihnout perfektní organizaci závodu a doslova bleskové zpracování výsledků, díky kterému každý z nás věděl ještě před opuštěním cvičební plochy, zda zkoušku složil a na jakou známku. Zároveň chci z celého srdce poděkovat Hance Sobolové za zajištění noclehu a za perfektní psychickou podporu během závodu.

news.jpg

2. 1. 2012 - na klubových stránkách byla provedena aktualizace TOP žebříčku výkonu v Česku působících bělásků. Do pořadí poprvé promluvila i naše Cira - jako suverénně nejmladší zaregistrovaný pes obsadila z celkem 117 psů 39. místo! Našich 173 bodů sice není nijak světoborných, ale uvážíme-li, že jich dosáhla během necelého čtvrt roku a navíc v období (své) puberty, nemůžu jinak než na svých stránkách tento výsledek vyzvednout.

1. 1. 2012 - novinky z loňského roku byly přesunuty do nově vytvořené složky Archiv a - co je pro vás návštěvníky jistě zajímavější - vložena spousta nových fotografií do nejnovějších galerií Sabara, Orsi i Ciry